Amazon was the most visited retail site in June, according to new data out from Comscore digital business analytics.
As CNET news reported, compared with all other online retailers, Amazon.com grabbed more than 282 million visitors in June, reaching 20% percent of the entire Internet population around the world.
eBay.com was second with 223 million visitors, or 16 percent of the global audience.
Across the world, China's Alibaba Corporation saw 156 million people, or 11 percent of all Internet users, visit its sites.
Apple.com was fourth grabbing more than 134 million visitors, or almost 10 percent of the global online population. Another tech company in the top ten was Hewlett-Packard, which attracted 38.5 million people, accounting for 2.8 percent of all Internet users.
Looking at the data by region, ComScore found that both Amazon and Apple reached more users from around the world than did other retailers. Amazon saw 35.4 percent of its audience coming from North America, 32 percent from Europe, and 24 percent from Asia Pacific.
Apple won 32 percent of its visitors from North America, 30 percent from Europe, and 25 percent from Asia Pacific.