September 13, 2011 - 18:40 AMT
On October 6, 2011 NASDAQ OMX Armenia and Cetral Depository of Armenia will organize an international conference titled “Global Opportunities of Local Markets: Infrastructure and Regulation”.
The Conference is remarkable by being the 1st joint International Conference of Stock exchanges and CSDs of two regional associations – Association of Eurasia Central Securities Depositories (AECSD) and International Association of Exchanges of CIS Countries (IAEx of CIS). This fact also influenced topic of the Conference “Global Opportunities of Local Markets: Infrastructure and Regulation”, as only joint effort of all infrastructures and support of the regulation can bring to revealing global opportunities and prospects for local and in some cases small markets.
The Conference will attract CEOs and senior representatives from stock exchanges and CSD, associations, regulators and other high level experts from the financial services industry of CIS, Europe and Asia.
The Conference is expected to cover such topics of cooperation and interoperability as stock exchanges and central depositories, technical, legislative and regulatory aspects securities markets development and internationalization, as well as opportunities of local securities markets’ access to global market, NASDAQ OMX Armenia press service reported.