September 30, 2011 - 12:06 AMT
The principle of "more for more" between the EU and Partners needs to become a reality, EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy sai
“This will require efforts on all sides. When Partners make genuine progress in reform programs, the European Union must respond accordingly,” Stefan Fule told the Eastern Partnership Summit in Warsaw.
“This includes providing financial support, making travel easier and allowing access to the EU market. By implementing ambitious reform agenda and building sustainable democracies, our partners will also have improved the lives of their own citizens and made their European aspirations credible. And we have stepped up our financial support. Our overall budget for bilateral and regional cooperation amounts to over 1.9 billion euro for 2010-13,” he said.
“My final message is clear: without a well-functioning and adequately supported civil society, the Eastern Partnership has no chance of success. We count on your contribution to promote the reform agenda and fostering democratic values in Partner countries.”