October 6, 2011 - 14:55 AMT
“Despite differences on Karabakh settlement and Armenia-Turkey rapprochement, Heritage and ANC share similar views on establishment of democracy in Armenia,” the politician told a news conference in Yerevan.
Martirosyan went on to comment on Heritage leader Raffi Hovannisian’s visit to Liberty Square and his conversation with ANC leader Levon Ter-Petrossian. “Though unaware of conversation specifics, I’m confidence it was a visit of support,” the politician said.
At Sept 30 rally, Armenian National Congress (ANC) opposition bloc leader Levon Ter-Petrossian announced 7-day-long round-the-clock protest actions, with supporters putting up tents at Liberty Square. “Whether to continue actions will be decided in a week,” ANC leader noted.