October 7, 2011 - 22:29 AMT
After the 4-1 triumph over Macedonia, Armenia coach Vardan Minasyan said he expected a tough game and tension was felt from the very beginning.
“I'm not pleased with quality of play but we needed a result. It was not the game I used to see. When the result is the most important goal it is impossible to avoid tensions,” Minasyan said.
Explaining the substitutions, he said that Karlen Minasyan himself asked to substitute him, as he felt pain. “He hasn't played for a long time,” Minasyan said, adding, “We will do our best to help the players to regain strengths before the match against Ireland. Sarkisov has good qualities and possibly, we will play some of the matches with two forwards.” The most important thing, according to the coach, is that no one was injured.