October 8, 2011 - 13:57 AMT
Amazon is launching a French-language Kindle, available Oct. 14, and an accompanying Kindle Store.The E Ink ereader, which is the French-language equivalent of the recently announced, $79 Kindle, is available for pre-order at amazon.fr/kindle for 99 euros.
The French Kindle Store contains 825,000 books, of which more than 30,000 are written in French, and another 4,000 are free, French-language classics.
Independent authors can now also sell their ebooks directly to the Amazon.fr Kindle Store through the Direct Publish Program, Mashable reported.