Armenian political analyst links Azerbaijan’s accusing Russia and OSCE of pro-Armenian position to Yerevan-hosted military parade on 20th anniversary of Armenia’s independence.
As Hrant Melik-Shahnazaryan told a news conference in Yerevan, “the parade made Baku realize the impossibility of a military solution to Karabakh conflict.”
“To justify threats of renewed war, Azerbaijan began accusing Armenia of purchasing bulks of weapons. Should these accusations continue, Europe may actually believe Armenia is preparing for a war,” the expert noted.
“The accusations may be Baku’s attempt to make excuses to its own people for failing to renew a war in Karabakh,” Melik-Shahnazaryan said.
On September 21, Yerevan hosted a grandiose military parade dedicated to 20th anniversary of Armenia’s independence. SU-25 jet aircrafts, leaving coloured streaks in the sky as they flew by, as well as Mi-24, Mi-2 helicopter gunships were welcomed with special enthusiasm. Those gathered were impressed by defence weaponry demonstrated: 9К72 Elbrus vehicle complex, 9K79-1 Tochka-U tactical missile system, S-125 Pechora, K11 Krug and Osa surface-to-air missile systems, GAZ-2975 Tigr high-mobility military vehicles, T-72 tanks, heavy artillery, self-propelled howitzers, anti-tank missiles; Krunk Armenian-made international standard missile drones were demonstrated.