October 14, 2011 - 17:57 AMT
According to the United Nations high commissioner for human rights, Navi Pillay, the situation has become so bad that a strategy is required to protect journalists.
She said: "Mapping out a UN plan of action on the safety of journalists, and to put an end to impunity for perpetrators of violations against them, is essential."
Her statements come against the background of almost weekly murders of journalists. The New York-based press freedom watchdog, the Committee for the Protection of Journalists (CPJ), last year recorded 44 deaths worldwide. So far this year, the total stands at 35.
This week alone, radio reporter Abiaziz Ahmed Aden died in a bomb blast in Somalia and web editor Faisal Qureshi, was tortured and murdered in Pakistan.
Pillay is convinced about the value of the work of journalists. In a message to a UNESCO meeting on the safety of journalists and the issue of impunity, she drew attention to journalists' reporting of the events unfolding in north Africa and the Middle East.
Journalists are central in times of both peace and conflict, she said, adding: "They report on human rights violations and bad governance, give voice to the victims and the oppressed, and contribute towards raising awareness of human rights issues."
She said states have "an obligation to end impunity for attacks against journalists", The Guardian reported.