November 8, 2011 - 13:42 AMT
Tehran does not oppose to publication of IAEA report on Iran's nuclear activities, the country’s Foreign Minister stated in Yerevan.
“The report is important in maintaining IAEA authority amid certain organizations’ doubts over the Agency’s impartiality,” Ali Akbar Salehi said.
The FM cited political issues behind concerns over Iran’s nuclear activities. “Were it not about politics, we could have easily solved every problem through IAEA,” the official stressed.
In conclusion, he stressed Iran’s adherence to peaceful use of nuclear energy in full acknowledgement that “nuclear weapon is not the best means to prevent possible threats.”
The International Atomic Energy Agency (IAEA) will release a new report on Iran’s nuclear program. While the U.S., Great Britain and France insist on soonest possible publication of the report, Russia, China warn the Agency against unfounded haste, urging fair approach.