November 11, 2011 - 16:34 AMT
Moldova Defense Ministry will supply the remaining part of weaponry to Armenia in accordance with the contract, as soon as government confirms a relevant decision, the Ministry’s press service reported.
“Moldova’s Defense Minister Vitaly Marinutsa expressed intention to complete the weaponry supply deal, which he said is legal and should cause no issues,” Ministry spokesman Alexander Josan stated.
At the meeting of the parliament’s commission on national security, defense and public order, the Defense Minister urged the MPs to base their decisions on legal documents which clearly state that the sale of Moldavian weaponry to Armenia is technically correct and is in full accordance with Moldavian and international legislation.