November 16, 2011 - 20:27 AMT
Armenian Prime Minister denied the possibility of combining snap presidential election with regular parliamentary one, noting the idea as absurd.
As Tigran Sargsyan told journalists at Armenia’s National Assembly, the ruling Republican Party of Armenia (RPA) has scheduled no sitting this year, planning a number of other events till yearend.
The PM further reiterated the President's intention to achieve separation of business and politics, through introduction of bills preventing entrepreneurship among representatives of legislative and executive authorities.