November 22, 2011 - 10:19 AMT
Lebanon and Armenia have been long-time friends; since the unfortunate events of early 20th century, the Lebanese of Armenian descent are highly involved in cultural, political, social and economic life of the country, Lebanese charge d'affaires a.i. to Armenia Ziad Atallah stated in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter.
On November 22, Lebanon is celebrating the 68th anniversary of independence, with the country having greatly contributed to salvation of Armenian Genocide survivors. Lebanon’s unique governmental structure allowed Armenians’ active involvement in the social and political life of the country. Lebanon’s becoming the first democratic state in Middle East promoted the country’s cosmopolitan governmental structure, freedom of speech, media and religion.
“We have 6 Armenian MPs, 2 ministers, one is minister of industry. This is a part that can’t be removed from Lebanon’s reality,” the diplomat stressed to point out close ties between the two countries.
Mr. Atallah assessed Armenian President’s oncoming visit to Lebanon in early December and agreements to be signed as a big push for bilateral cooperation.
“Armenian-Lebanese relations are nearly perfect politically; we don’t have any pending issues or problems. However, the economic relations are far below expected. This is where we should work very hard by encouraging Lebanese businessmen to invest in Armenia and vice-versa,” the charge d'affaires stressed, noting sectors of IT, agriculture, trade, business, educational programs and cultural exchange as promising.