December 8, 2011 - 09:54 AMT
Israeli Foreign Minister Avigdor Lieberman met with Russian Prime Minister Vladimir Putin in Moscow on Wednesday, December 6, and said that he believes the recent elections in Russia were fair and democratic
Visiting Moscow as part of an annual economic cooperation summit between Israel and Russia, Lieberman spoke to Putin about the situation in Syria and Iran, and about the role of Hezbollah and Hamas in the region.
Lieberman said he hopes Israel's positions on these matters will receive proper attention in Russia.
Lieberman also stressed that supplying Syria with state-of-the-art weapons can have very negative consequences given the current turmoil in the country. He also told Putin that Russia's support of unilateral steps by the Palestinians at the UN does not help promote an agreement between Israel and the Palestinian Authority, Haaretz reported.