On December 9, Yerevan hosted opening ceremony of a new office of Ameriabank Komitas branch, which will henceforth operate at Komitas 12, at the place of the previous one at Komitas 58, Yerevan.
“The new office will expand credit services, increase the number of customer service employees, and provide all the services as in the head office,” CEO of the bank said.
Dwelling on the expansion of Ameriabank branch network, Artak Anesyan noted that 2012 envisages opening of two more offices at Garegin Njdeh square, Yerevan, and in Gyumri.
The new Komitas office has a three-year development strategy, provided by the Central Bank of Armenia.
Retail banking director Vazrik Sekoyan, in turn, noted that the bank subsidiaries including the Komitas one, will focus on the development of retail business. Within a month since the opening of the new office clients will be allowed a range of benefits including discounts for recently introduced mortgage products, bank cards and accounts.