December 9, 2011 - 18:05 AMT
Iran has urged the United Nations to condemn the violation of its air space by a U.S. drone and sought "clear and effective measures" to end such "dangerous and unlawful acts" against the country.
Mohammad Khazaee, Iran's permanent representative to the UN, made the appeal in his letter to UN Secretary-General Ban Ki-moon. Another copy was sent to Vitaly Churkin, the Russian UN ambassador who holds the rotating UN Security Council presidency for December, and Nasser A. Al-Nasser, president of the 66th session of the UN General Assembly, Xinhua reported.
Iran displayed an aircraft Thursday, Feb 8 that it said was a U.S. spy drone brought down last week by an “electronic ambush,” a feat that prompted boasts of Iranian technological prowess in the face of increased hostility from the West.