December 10, 2011 - 15:32 AMT
A senior Iranian military official said the U.S. government should speedily apologize to Tehran for illegally violating Iran’s airspace in a hostile move.
Head of the cultural and propaganda branch of the Joint Chief of Staff Brigadier General Masoud Jazayeri stressed that Iran’s defensive measures will certainly not be limited to its geographical boundaries.
He said the unacceptable behaviour on the part of the U.S. government merely increases the prices its nation has to pay.
The commander said that Washington has already created challenges for the world security and therefore should be faced with more exact and stronger reactions, IRNA reported.