December 15, 2011 - 14:51 AMT
Disappearance of the Armenian factor in Javakheti would not strengthen the Georgian one, as it will boost the more powerful Turkish factor, according to an expert at “Mitk” analytical center.
As Vahe Sargsyan told at a press conference on December 15, “Turkey now leads a strong economic and demographic expansion in the southern region of Georgia, particularly in Javakheti.”
In this regard, he ironically noted that Turkish investments in Georgia will have a Trojan horse effect, the main aim of Turkey being connection to its partner – Azerbaijan – and, subsequently, Turkic countries of Central Asia.