December 21, 2011 - 14:08 AMT
On December 24-27, Armenia will be hosting the 5th Winter Festival which has already become a tradition.
As the Festival initiator, Deem Communications director Raffi Niziblian told a news conference in Yerevan, the event will kick off Dec 24 with a traditional procession. The participants will march from the Republic Square to the Lovers Park, where a festive concert will take place.
Mr. Niziblian noted winter games and musical days as the highlights of the festival. The Winter Fest will be closed with a Santa Claus race, with the winner to be awarded an Ipad.
Series of online events, including a Dec 26 online party will be organised on Winter Fest sidelines.
“I hope that the event will not only help create a New Year spirit but also contribute to Armenia's image as the center of winter tourism,” Mr. Niziblian stressed.