December 22, 2011 - 09:45 AMT
Ankara is ready for reprisals should Paris approve the legislation punishing the denial of Armenian Genocide.
“Probably tomorrow I will announce what we will do at the first stage and we will then announce the sanctions to follow,” Turkish PM Recep Tayyip Erdogan said on Wednesday, December 21.
He said the move by French President Nicolas Sarkozy was aimed at electoral gains and would "harm French-Turkish relations" and called on Paris to quash the bill, Itar-Tass reports.
“France is home for 500 thousand Armenians in line with 550 thousand ethnic Turkish citizens. Apparently, other 2, 3, 4 million of other people in France would share our point of view. If the bill is approved protests will grow among French citizens as well,” said Erdogan, adding that Sarkozy’s isolation from Turkish counterpart Abdullah Gul during the time Turkey intensified criticism of the bill is a “diplomatic blunder”.