January 19, 2012 - 11:38 AMT
Today, January 19, marks the 5th anniversary of Agos newspaper editor-in-chief Hrant Dink's assassination.
Dink was shot dead on Jan. 19, 2007 offices of his newspaper in Istanbul in broad daylight by ultranationalist teenager Ogün Samast, who was sentenced to 21 years in prison.
Turkey’s President and government officials sought to appease uproar over the verdict in the case into Dink’s murder, calling for patience until the judicial process was completed, Hurriyet Daily News reported.
“I see the public’s indignation. We have to wait for the completion of the judicial process. The ruling will be appealed,” President Abdullah Gьl said. He added that the State Inspection Board, which he had tasked with looking into the Dink probe, would soon complete its report.
Today Istanbul is expected to see large-scale actions in Dink’s memory due to the coincidence of the assassination day with the city court passing sentence on the case. Peaceful rally from Taksim Square to Agos editorial office scheduled at 1.00pm Turkish time will be followed by an evening march along Istiklal Street.