January 31, 2012 - 16:09 AMT
The fate of the bill criminalizing the Armenian Genocide denial is in hands of French President Nicolas Sarkozy, according to the head of Hay Dat French office.
“Sarkozy is authorized to sign the bill into law even if the constitutional court declares it unconstitutional,” Hrach Varzhapetian told a PanARMENIAN.Net reporter.
By signing the draft law before the constitutional court passes the decision, French President will indirectly prevent it from being debated in the court. However, he still keeps silence.
French Senators plan to appeal to the constitutional court with a request to reconsider constitutionality of the Genocide bill.
“If the President doesn’t sign the bill and in event of negative decision by the court, it will be returned to the French National Assembly floor again,” Varzhapetian said.