February 21, 2012 - 11:59 AMT
In his analytical article, Turkish journalist Erdal Şimşek writes that Iran poses threat to Turkey and Azerbaijan.
According to him, Armenia and Iran will never go against one another due to a union agreement and a non-aggression pact.
“In case of Armenia-Turkey confrontation, Iranian military personnel are sure to extend assistance to Armenia,” the analyst writes, dubbing Iran a country which “occupied Azerbaijani lands.”
He further noted that Iran keeps developing friendly ties with Armenia, with annual trade turnover between the two countries totaling hundreds of million dollars.
“Considering these data, it becomes evident that Nagorno Karabakh in fact was “invaded” by Iran through Armenians,” the Turkish expert said.