A new lawsuit could be filed in the case of murdered Turkish-Armenian journalist Hrant Dink if new details emerge, Justice Minister Sadullah Ergin said just days after Turkey’s State Supervisory Council (DDK) issued a critical report on the matter.
Deputy Prime Minister Bekir Bozdağ, meanwhile, sharply criticized a detailed court ruling that was announced on Feb. 23 in relation to the Dink case that said there was not enough evidence to prove whether Dink’s murder was organized.
“I do not know whether it makes sense for the court to accept the existence of a major organization [behind the crime] and then proceed to say it cannot catch sight of it. The detailed ruling was like a dark veil [falling] over the darkness. The ruling could not light another candle to bring this darkness to an end,” Bozdağ said, Hurriyet Daily News reported.
Meanwhile, recent media reports have come to light indicating that the censured sections of a report prepared by Turkey’s State Supervisory Council (DDK) on Dink’s assassination include accusations of negligence and dereliction of duty by security officials.