March 13, 2012 - 13:37 AMT
Artsakh President Bako Sahakyan received the president of the Union of Armenians of Italy Baikar Svazlian and Italian philanthropist of Armenian origin Saro Khodaverdi on March 13 to discuss establishment of close cooperation between the Armenian community of Italy and Artsakh in various fields.
The NKR President highlighted the need to develop relations with Italy’s Armenian community noting its significance for further strengthening of ties.
Artsakh Minister of Education and Science Vladik Khachatryan, Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan also attended the meeting.