Website of the Armenian Family Tree project Armenianfamilytree.com hosts genealogical trees of over 1600 Armenian families.
The oldest of over 1600 family trees dates back to 1596, while the largest one comprises 965 members, project founder Lilit Makaryan said at the presentation of Virtual museum of Armenian Diaspora project on March 13.
Launched in 2009, the Armenian Family Tree project enables users to carry out genealogical surveys, reveal their family’s history, build their own family tree, etc.