March 15, 2012 - 14:51 AMT
Armenia International Airports CJSC and Armavia Air Company have reached an agreement by signing a contract.
Armenia International Airports CEO Marcelo Vende told the journalists on March 15 that they had meetings during the past 4 days with the working group set up by Armavia and the Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, in an attempt to find a mutually beneficial solution to this problem.
“There have been many rumors over this dispute during the recent days; we decided to make no comment until an agreement is reached,” Vende said.
Deputy manager of Armenia International Airports CJSC Andranik Shkhyan informed that the March 15 agreement meets all demands put forward by Armavia. “We expect the schedule for debt payment to be maintained,” he said.
Legal adviser of the Armenia International Airports Armen Ter-Tachatyan noted that the debt totaling to USD 5 mln 300 thous has accumulated during 6 months. “We expect the debt to be paid off by September. We’ve set special tariffs, as Armavia demanded. Our company deems such huge debt unacceptable, and getting this money back is a priority for us,” he said.
Armavia representatives pledged to devise and submit the company’s new strategy which will enable them paying off the debt as soon as possible.
The new rates set by the airport will operate during the coming year. According to the agreement, the first instalment is due March 31.