March 17, 2012 - 14:47 AMT
At the 6th congress of the Prosperous Armenia party Ukraine’s Party of Regions member Vadim Kolesnichenko said that Armenian community in his country totals 400 thous., whose members take active participation in Ukrainian developments, whilst maintaining ties with motherland. According to him, Armenians in Ukraine endorse President Viktor Yanukovych.
The Ukrainian official said that Yanukovych launched his campaign in 2010 in city of Spitak.
Former President of Croatia Stjepan Mesić welcomed the congress participants wishing Armenia establishment of statehood of the European model.
Chinese Charge d'Affaires also took the congress floor on behalf of the Communist Party of China (CPC).