Ավստրալացի խորհրդարանականները դեմ են հանդես եկել Ցեղասպանությունը ժխտող պրոֆեսորին
PanARMENIAN.Net - Ազատական կուսակցության ներկայացուցիչներ Ջոն Ալեքսանդերը և Միշել Ռոուդը դեմ են հանդես եկել Ավստրալիայի դաշնային խորհրդարանում պրոֆեսոր Ջասթին Մաքքարթիի այցին, որը հայտնի է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ մերժողական կեցվածքով:
Նոյեմբերի 21-ին Մաքքարթին հանդես է եկել խորհրդարանի պալատում երկու-երեք քաղաքական գործիչների առջև: Ավստրալիայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANC Australia) նամակ է հղել պատգամավորներին և սենատորներն պրոֆեսորի ժխտողական հայացքների մասին: Մաքքարթիի ելույթին ներկա քաղաքական գործիչների թվում էին Լաուրա Ֆերգյուսոնն ու Մեհմեդ Թիլեմը, որոնք էլ կազմակերպել են այդ միջոցառումը:
Նույն օրը պատգամավորներ Ալեքսանդերն ու Ռոուլանդը նամակ են հղել խորհրդարան՝ հիշեցնելով Հայոց ցեղասպանության մասին պատմական իրողությունը:
«Ռեվիզիոնիստ Մաքքարթին օգտագործում է խորհրդարանական ամբիոնը իր նպատակներն առաջ մղելու համար, այն է՝ մերժելու համար հայերի, ասորիների ու հույների սիստեմատիկ ոչնչացումը Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923 թթ.: Ցեղասպանագետ գիտնականների միջազգային ասոցիացիան գտնում է, որ Մաքքարթին վարկաբեկել է իրեն: Ցեղասպանության ժխտումը հարված է բոլոր նրանց, ով վերապրել է, ինչպես նաև նրանց հարազատներին»,-ասել է Ալեքսանդերը:
Իր հերթին Միշել Ռոուլանդը նշել է. «Իմ տեսակետը լավ հայտնի է, ես հարգում եմ անցյալը, ինչպես հարգում է այն Նոր Հարավային Ուելսի նահանգը մեր կուսակցությունը ներկայացնող նախարար Գլեդիս Բերեկչյանի հետ միասին»:
ANC Australia գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանը, ողջունելով պատգամավորների ելույթները, նշել է, որ Մաքքարթիի հայացքները չեն կարող ընդունելի լինել ավստրալացի գիտնականների համար: Ցեղասպանության ժխտումը վերջին ակտն է զոհերի ու հաջորդ սերունդների համար: Մենք չենք կարող դավաճանել ողբերգության զոհերի հիշատակը»,-ասել է նա:
Ջասթին Մաքքարթին Հայոց ցեղասպանության մերժողականությամբ հայտնի ամենահետևողական պատմաբաններից է, որը մերժելով Ցեղասպանությունը, ներմուծեց «բնակչության փոխանակում» եզրույթը: Ըստ նրա 1912-1923 թթ. հայերը դարձան «բնակչության փոխանակման» ընդհանուր քաղաքականության մասը: Քննադատները նշում են, որ Մաքքարթիի հայկական հարցի մեկնաբանությունները շատ վիճահարույց են : Ըստ քննադատների, նա նկարագրում է «մահմեդական և հայ բնակչության փոխանակումը», ելնելով այն սխալ դրույթից, որ հայերն այն ժամանակ ունեին սեփական պետությունը, որի հետ էլ կատարվում էր փոխանակումը և ներկայացնում է երիտթուրքերի կառավարությունը որպես հայերի ոչնչացմանը մասնակցած անհաղթահարելի պատմական ուժի դրդմամբ: