10 ապրիլի 2015 - 12:07 AMT
Ընթացիկ տարվա մայիսից պետական վիճակագրական մարմինները կսկսեն ԵՏՄ-ում փոխադարձ առևտրի վերաբերյալ վիճակագրական հաշվետվությունների ամենամսյա հավաքագրումը: Այդ մասին ապրիլի 10-ին հայտարարել է Ղազախստանի Ազգային Վիճպետկոմի արտաքին տնտեսական գործունեության վիճակագրական բաժնի վարիչ Գուլսարա Սուլայմանովան:
Նա պարզաբանել է, որ այսպես կոչված թիվ 1 «Փոխադարձ առևտուրը» պետք է ներկայացնեն այն իրավաբանական ու ֆիզիկական անձինք, որոնք ապրանքներ են ներմուծում կամ արտահանում, որոնք ենթակա են հաշվառման Ղազախստանի, ՌԴ, Ղրղզստանի, Բելառուսի և Հայաստանի միջև փոխադարձ առևտրի դեպքում:
«Հիմնական իրավանորմատիվային փաստաթղթերն ու նոր ամենամսյա վիճակագրական դիտարկման մասին տեղեկատվությունը զետեղված են Վիճպետկոմի պաշտոնական կայքում»,-հավելել է Սուլայմանովան: