«Իսլամական պետություն» խմբավորման առաջխաղացման դեպքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են դաշնակից դառնալ՝ ահաբեկիչների դեմ պայքարում, «Ամերիկայի ձայն» ռադիոկայանի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ-ի կոնգրեսական Դանա Ռորաբահերը, հայտնում է Tert.am-ը:
«Կարծում եմ՝ եթե «Իսլամական պետություն» շարունակի հաջողություններ գրանցել և նոր տարածքներ զավթել՝ անթիվ մարդիկ սպանելով, մենք ականատեսը կլինենք մի նոր դաշինքի ստեղծման, որում կհայտնվեն ժողովուրդներ, որոնք մինչ այդ չէին կարողացել համաձայնության հասնել»,– ասել է նա։
«Իսլամական պետություն» խմբավորումը, որը մինչև վերջերս կոչվում էր «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ISIS), իրաքյան սունիների ապստամբ խմբերի գլխամասային կազմակերպությունն է, որը ստեղծվել է 2006 թ. հոկտեմբերի 15-ին: Խմբավորումը իշխանության հավակնություններ ունի 18 իրաքյան գավառներից 8-ում, որտեղի բնակչությունը հիմնականում սունիներ են: Կազմակերպության ստեղծմանը մասնակցել է «Ալ Քայիդան» և նրա հետ կապված «Շուրա մոջահեդների խորհուրդը»: Գլխավոր նպատական է օկուպանտների և նրանց դաշնակիցների արտաքսումը և իսլամական շարիաթական պետության ստեղծումը Իրաքի սունիների գավառներում: