Բելառուսում ՀՀ դեսպանը կանչվել է Երևան. Մինսկում «հանգիստ են վերաբերվում Փաշինյանի իմպուլսիվ խոսքերին»
PanARMENIAN.Net - Բելառուսում ՀՀ դեսպան Ռազմիկ Խումարյանը կանչվել է Երևան՝ խորհրդակցությունների: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ այլևս երբեք չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ նախագահն Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է։ «Այս պահից սկսած Հայաստանի պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի»,–ասել է նա։
Մինսկն արձագանքել է Փաշինյանի հայտարարություններին՝ նշելով, որ հանգիստ են վերաբերվում նրա «իմպուլսիվ հայտարարություններին»։ Այդ մասին ասել է ՌԴ–ում Բելառուսի դեսպանորդ–խորհրդական Ալեքսանդր Շպակովսկին։
«Նիկոլ Փաշինյանի իմպուլսիվ հայտարարություններին հանգիստ ենք վերաբերվում։ Նախկինի պես հարգում ենք եղբայրական հայ ժողովրդին, որի հետ Բելառուսը կապված է բազմադարյա պատմական կապերով»,– գրել է նա Տելեգրամի ալիքում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Շպակովսկին ասել է, որ Բելառուսը համագործակցել և համագործակցելու է «եղբայրական Ադրբեջանի հետ բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական»:
Նա նշել է նաև, որ Բելառուսը «չի միջամտում Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, ինչպես նաև Երևանի արտաքին քաղաքական ոլորտին»։
«Փոխադարձության սկզբունքով նմանատիպ մոտեցումներ ենք ակնկալում մեր գործընկերներից և դաշնակիցներից, ուստի որոշ տարակուսանքով ենք հետևել ՀՀ ղեկավարության ներկայացուցիչների շփումներին Բելառուսի քաղաքական ծայրահեղականների առաջնորդների հետ։
Միևնույն ժամանակ, գործընկերների և դաշնակիցների ընտրությունը պաշտոնական Մինսկի ինքնիշխան գործն է և այս դեպքում կամ–կամ մոտեցումը մեզ համար անընդունելի է։ Մենք համագործակցել ենք և համագործակցելու ենք եղբայրական Ադրբեջանի հետ բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական»,–ասել է դիվանագետը։