Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը մարտի 4-ին կդրվի քվեարկության ԱՄՆ կոնգրեսում
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Հովարդ Բերմանը մարտի 4-ին քվեարկության կդնի Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւը: Այդ մասին ասվում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANKA) PanARMENIAN.Net -ին տրամադրված հաղորդագրության մեջ:
«Մենք շնորհակալ ենք Հովարդ Բերմանին այն բանի համար, որ նա Թուրքիային հստակ ուղերձ է հղվել, առ այն, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը չի միանա Հայոց ցեղասպանության ժխտմանն ուղղված ջանքերին», - ասել է ANKA-ի նախագահ Քեն Խաչիկյանը կոմիտեի նախագահի հետ հանդիպումից հետո: Ինչպես նշել է Քեն Խաչիկյանը, ANKA-ն անհամբեր սպասում է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունման վերաբերյալ կոմիտեի նախագահի եւ կոնգրեսականների հետ աշխատանքին:
Խաչիկյանը խորհրդատվություններ է անցկացրել բանաձեւի հեղինակ Ադամ Շիֆֆի, ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայաստանի աջակցության խմբի համանախագահ Ֆրենք Փալլոունի եւ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի անդամներ Բրեդ Շերմանի եւ Էդ Ռոյսի հետ:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը` ANCA ԱՄՆ հայ համայնքի խոշորագույն եւ առավել ազդեցիկ կազմակերպություններից մեկն է: Գործելով ԱՄՆ-ի ողջ տարածքում եւ համագործակցելով աշխարհի մյուս Հայ դատի հանձնախմբերի հետ, այն ակտիվորեն առաջ է մղում Ամերիկայի հայ համայնքի շահերը, այդ թվում նաեւ ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: ANCA-ն Առաջին աշխարհամարտից հետո Վահան Քարդաշյանի հիմնադրած Անկախ Հայաստանի ամերիկյան կոմիտեի (ACIA) իրավահաջորդն է: Քարդաշյանը Վաշինգտոնում Օսմանյան կայսրության հյուպատոսն է եղել: ACIA -ն ուներ 23 շրջանային գրասենյակներ ԱՄՆ-ի 13 նահանգներում: ANCA-ի ղեկավարն է Քեննեթ Խաչիկյանը, գործադիր տնօրենն է` Արամ Համբարյանը: