U.S. DEPARTMENT OF STATE INCLUDED AZERI "JEYSHULLAH" TERRORIST ORGANIZATION IN THE LIST OF MOST DANGEROUS EXTREMIST GROUPS
December 8, 2001 - 21:03 AMT  01:37 GMT
The United States has made a decision to deport persons having connection with any of the 39 foreign organizations famous for their terrorist orientations. In the words of U.S. State Department Press Secretary Philip Ricker, the list of the terrorist organizations was drawn together with the Department of State and Department of Justice.
ANKARA KEEPS LAYING DOWN PRELIMINARY CONDITIONS FOR RENEWING DIALOGUE WITH YEREVAN
December 8, 2001 - 21:02 AMT  01:37 GMT
As we have already reported, the prospects of Armenian-Turkish relations were discussed among other questions in the course of U.S. State Secretary Colin Powell's meetings with Turkish President Ahmed Necdet Sezer, Prime Minister Bulent Ecevit and Foreign Minister Ismail Cem.
AZERBAIJAN HAMPERS SENDING MISSION TO KARABAKH UNDER OSCE AEGIS
December 8, 2001 - 20:59 AMT  01:37 GMT
The Foreign Ministry of Azerbaijan came out with a statement, which stressed sending any missions to Karabakh was out of the question "without corresponding consultations with Azerbaijani official authorities."
U.S. DEFENSE SECRETARY DONALD RUMSFELD TO VISIT YEREVAN
December 8, 2001 - 20:52 AMT  01:37 GMT
U.S. Ambassador to Armenia John Ordway has declared that much attention will be paid to cooperation between the armed forces of the U.S.A. and Armenia.
GEORGIAN PARLIAMENT NEW SPEAKER TO VISIT YEREVAN
December 8, 2001 - 20:51 AMT  01:37 GMT
Tuesday Georgian parliamentary delegation headed by Speaker Nino Burjanidze will arrive in Yerevan on an official visit.
FRANCE, UK, GERMAY AND SPAIN ACQUIRED THE RIGHT TO SHOW ATOM YEGOYAN'S FILM ON ARMENIAN GENOCIDE
December 8, 2001 - 20:50 AMT  01:37 GMT
Worldwide famous film director Atom Yegoyan has arrived in Yerevan to make an episode for this new picture.
ARGENTINE COMPANY INVESTS 30 MILLION DOLLARS FOR DEVELOPING "ZVARTNOTS" AIRPORT
December 8, 2001 - 20:49 AMT  01:37 GMT
Let us remind the Armenian Government and the owner of "Aeropuertos Arkhentinas 2000" Arturo Ernekian signed a protocol on passing "Zvartnots" airport to the Argentine firm trust management in September this year.