YEREVAN AND LYONS CITY ADMINISTRATIONS TO SIGN AGREEMENTS ON COOPERATION IN TRANSPORT AND CULTURE SPHERES
December 9, 2002 - 23:15 AMT  05:48 GMT
Yerevan city administration headed by mayor Robert Nazarian is in French Lyons city on a return visit.
TURKEY HAS NO CHANCES FOR INCLUSION IN EU
December 9, 2002 - 22:48 AMT  05:48 GMT
Prime minister of Denmark presiding in the European Union Anders Fogh Rasmussen stated that no dates for beginning negotiations on Turkey's accession to the EU would be specified at the coming Copenhagen summit.
"VIRK" PARTY ATTRIBUTES LAYING BAKU-TBILISI-CEYHAN OIL PIPELINE THROUGH BORJOMI GORGE TO NEAR DISLOCATION OF RUSSIAN MILITARY BASE
December 9, 2002 - 22:47 AMT  05:48 GMT
Leader of "Virk" party, functioning in Samtskhe-Javakhetia Georgian region populated by Armenians, Davit Rstakian stated it.
CIS PARLIAMENT STANDARDIZES ELECTIONS
December 9, 2002 - 22:45 AMT  05:48 GMT
Head of the central electoral commission of Russia Alexander Veshnyakov said, that Azerbaijan has already expressed a desire for joining the convention "On standards of democratic elections, suffrage rights and freedoms in CIS member states" signed by the leaders of 7 states at the October summit in Kishinev.
120 ARMENIAN ORGANIZATIONS OF EUROPE AGAINST TURKEY'S ACCESSION TO EU
December 9, 2002 - 20:00 AMT  05:48 GMT
Some 120 Armenian political, non-governmental and youth organizations of Belgium, France, Germany, Greece, Switzerland and Holland have called the leaders of European organizations to defy the pressure put by Ankara and not to hasten to specify the date for beginning negotiations on Turkey's accession to the EU.
BILL ON CENSURING ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY REJECTED IN CANADA
December 9, 2002 - 19:52 AMT  05:48 GMT
The committee on external relations of the House of Commons of Canada has rejected the resolution censuring the Armenian Genocide in Ottoman Turkey (with ratio of 5:6).
FORUM OF SECURITY COUNCIL SECRETARIES OF TREATY ON COLLECTIVE SECURITY PARTICIPANT COUNTRIES OPENING IN BISHKEK
December 9, 2002 - 19:08 AMT  05:48 GMT
Armenia would be represented at the sitting by advisor of the defense minister, colonel Hayk Kotanjian.
ARMENIAN DELEGATION LEFT FOR GENEVA TO PARTICIPATE IN SITTING ON ARMENIA'S ACCESSION TO WTO
December 9, 2002 - 18:51 AMT  05:48 GMT
Some 20 documents will be signed by the parties due to that.
OPENING OSCE INFORMATION CENTERS IN MEMBER COUNTRIES PROPOSED
December 9, 2002 - 18:49 AMT  05:48 GMT
Addressing the sitting of the council of foreign ministers of the OSCE countries the chairman of the OSCE Parliamentary Assembly Bruce Georgehe substantiated the necessity to open those centers with the demand to inform political figures and citizens of all states about the all-European processes, as well as to contribute to the process of the EU and NATO expansion.
BAKU EFFORTS TO ABUSE OSCE PEACE PROCESS FAILED
December 9, 2002 - 18:47 AMT  05:48 GMT
We are satisfied with the results of the two-day summit of the OSCE foreign ministers in Porto very much, Armenian foreign minister Vardan Oskanian stated after the completion of the forum.