EARLY RETURNS PROVIDE FOR SECOND ROUND OF ARMENIAN PRESIDENTIAL ELECTIONS
According to the early returns by 6:00 p.m. made public by chairman of the central electoral commission Artak Sahradian, current head of the state, presidential candidate Robert Kocharian has collected 49.8% of grassroots votes, leader of the People party of Armenia Stepan Demirchian has 27.7%, head of "National Unification" party Artashes Geghamian - 17%.
SOME ARMENIAN MOTOR ROADS BLOCKED BY ABUNDANT SNOWFALL
February 20, 2003 - 21:52 AMT  06:21 GMT
In particular, Vanadzor-Dilijan, Vanadzor-Yerevan, Meghri-Kapan highways are blocked.
AVAILABILITY OF SERIOUS VIOLATIONS DOES NOT LET EVALUATE PRESIDENTIAL ELECTIONS POSITIVELY, LORD RUSSEL JOHNSTON SAID
February 20, 2003 - 21:32 AMT  06:21 GMT
In his words, Armenia is able to hold elections without shortcomings, "nevertheless there are people, who are still trying to hamper that."
MEETING OF OPPOSITION PARTY REPRESENTATIVES HELD IN YEREVAN
February 20, 2003 - 21:16 AMT  06:21 GMT
As leader of the Democratic party of Armenia Aram Sargsian said, "the opposition considers chairman of the People party of Armenia Stepan Demirchian has won the presidential elections."
EARLY RETURNS FOR ARMENIAN PRESIDENTIAL ELECTIONS NOT YET KNOWN DUE TO WEATHER CONDITIONS
February 20, 2003 - 21:14 AMT  06:21 GMT
In Commission press secretary Lilit Sedrakian's words, thereupon the commission did not receive and provide information on the elections from district electoral commissions by 2:00 p.m. as planned beforehand.
STATEMENT OF OPPOSITION CANDIDATES VIOLATION OF ARMENIAN ELECTORAL CODE, CIS OBSERVER CONSIDERS
February 20, 2003 - 19:11 AMT  06:21 GMT
Constantine Merkulov also reported that 500 blank ballots had been discovered at the electoral headquarters of candidate for president, chairman of the Democratic party of Armenia Aram Sargsian.
ARMENIAN BANK DEALERS FORECAST SIGNIFICANT GROWTH OF DOLLAR EXCHANGE RATE IN CASE OF SECOND ROUND OF ELECTIONS
February 20, 2003 - 19:10 AMT  06:21 GMT
Today the dollar exchange rate at the currency retail market comparatively increased, reaching the average of 590 Armenian drams for 1$.
STATEMENT OF OPPOSITION CANDIDATES "POLITICAL MOVE AND HAS NO PROOF", CIS OBSERVATION MISSION HEAD CONSIDERS
February 20, 2003 - 18:49 AMT  06:21 GMT
In Yuri Yarov's words, the candidate's words let suppose that "opposition performs actions planned beforehand."
CIS OBSERVERS ANNOUNCED ARMENIAN ELECTIONS "FREE, DEMOCRATIC AND LEGITIMATE"
February 20, 2003 - 18:20 AMT  06:21 GMT
Observers noted that "these breaches were not of mass nature and did not have any notable impact on the free choice of the constituents."
PACE OBSERVATION MISSION HEAD VISITED CENTRAL ELECTION COMMITTEE
February 20, 2003 - 17:42 AMT  06:21 GMT
Lord Russel Johnston was interested in the reasons of delay of the Armenian presidential elections provisional results, which took place on February 19th.