December 27, 2003 - 19:53 AMT  01:36 GMT
Seyran Ohanian called populist the Baku militant threats and accusations that the territories being controlled by the Karabakh army allegedly serve as a drug zone transit and a burial ground for nuclear waste.
NAGORNO KARABAKH PRESIDENT CONDOLED WITH IRANIAN LEADER
December 27, 2003 - 19:11 AMT  01:36 GMT
Arkady Ghukasian has sent a condolence telegram to Mohammad Khatami due to the disastrous earthquake that took place in the south-east of Iran yesterday.
ARMENIAN POLICE TOUGHENS STRUGGLE AGAINST PROSTITUTION
December 27, 2003 - 19:02 AMT  01:36 GMT
Within the 9 months of the current year 19 criminal cases are suited on fact of sexual exploitation of women.
SINCE 1991 SOME 1 MILLION PEOPLE EMIGRATED FROM ARMENIA
December 27, 2003 - 19:00 AMT  01:36 GMT
In the words of chief of the department of migration and refugees under the Armenian government Gagik Yeganian, since 2002 a zero migration balance has been observed in Armenia.
GARRY KASPAROV NAMED BEST CHESS PLAYER AGAIN
December 27, 2003 - 18:56 AMT  01:36 GMT
Former wold chess champion Garry Kasparov has been awarded another prize as the world best chess player of the year.
I HAVE ENOUGH POLITICAL WILL TO CUT SHORT ATTEMPTS TO DESTABILIZE SITUATION IN COUNTRY, ARMENIAN LEADER SAID
December 27, 2003 - 18:50 AMT  01:36 GMT
In his words, there are manifestations in the opposition actions that just run counter to the Criminal Code.
KOCHARIAN WILL SPEAK OF HIS SUCCESSOR ON PRESIDENTIAL POST CLOSER TO NEXT ELECTION
December 27, 2003 - 18:47 AMT  01:36 GMT
Answering the question on preparing a worthy successor, ad exemplum of Boris Yeltsin, the President noted that Russian statehood traditions differ from the Armenian ones.
CHECHEN TERRORISTS ARE BEING SPONSORED FROM BAKU
December 23, 2003 - 04:00 AMT  01:36 GMT
The law-enforcement bodies of Russia have revealed new facts confirming the close ties between the Chechen terrorists and Azerbaijan. The regional operative headquarters of anti-terrorist operations has spread recently information that in Baku there is a fund financing the activity of extremist groups operating in the Northern Caucasus. Immediately after, the Russian Ministry of Interior publicized a statement reading about the successful operation on reveal of the channels of financing. The Ministry of Interior of Russia assures that the trace of the sponsors reaches the capital city of Azerbaijan.