NKR PRESIDENT AND EU SPECIAL REPRESENTATIVE DISCUSSED KARABAKH PARTY'S PARTICIPATION IN PEACEMAKING PROCESS
January 31, 2004 - 20:05 AMT  01:59 GMT
Yesterday evening Nagorno Karabakh President Arkadi Ghukasian had a telephone conversation with EU special representative for the South Caucasus Heikki Talvitie.
RA PRIME MINISTER SAYS STOCKHOLM FORUM EFFICIENT FROM ASPECT OF RECOGNITION OF ARMENIAN GENOCIDE IN OTTOMAN TURKEY
January 31, 2004 - 19:37 AMT  01:59 GMT
In his words, the Armenian party succeeded in convincing the forum participants that the Armenian Genocide really took place and it should be recognized as the first genocide of the last century.
EUROPE INTERESTED IN NORMALIZING RELATIONS BETWEEN ARMENIA AND TURKEY
January 31, 2004 - 19:03 AMT  01:59 GMT
Relations between Armenia and Turkey bear importance as for stability in the South Caucasus as for all interested parties wishing to work in the region, EU special representative for the South Caucasus Heikki Talvitie said.
FILM ABOUT DESTRUCTION OF ARMENIAN MONUMENTS IN TURKEY AND AZERBAIJAN SHOWN IN LONDON
January 31, 2004 - 18:21 AMT  01:59 GMT
The film entitled "Desecration" presents the facts testifying of converting the Armenian Churches into mosques or using them as storehouses or barns.
REST IN TURKEY TO BECOME MORE EXPENSIVE
January 31, 2004 - 17:39 AMT  01:59 GMT
The decision by the Turkish hotels' administrations to pass on from "weak" dollar to euro will result in 20% rise in prices for the summer rest in Turkey.
GEORGIA WISHES TO INCREASE IMPORT OF ENERGY FROM ARMENIA THREE TIMES
January 31, 2004 - 17:37 AMT  01:59 GMT
RA minister of energy A. Movsissian noted that Armenia possesses the technical possibility to increase the energy delivery three times and bring it to 3-3,5 million kw per day.
ARMENIAN PRESIDENT FILED OMBUDSMAN NOMINATION
January 31, 2004 - 17:35 AMT  01:59 GMT
Chairwoman of the "Foundation Against Illegality" NGO Larisa Alaverdian has been nominated to the post.
PARLIAMENT OF EUROPE REMEMBERED ABOUT GENOCIDE OF ARMENIANS
January 30, 2004 - 04:00 AMT  01:59 GMT
The Committee of the European Parliament on foreign affairs, security and defense has heard and accepted on Tuesday the report of the Swede Deputy Per Garton about the new strategy of the European Union concerning the Southern Caucasus countries. The report is interesting first of all because it calls on to include Armenia and other two countries of the region in the list of countries involved in the program ''Enlarged Europe - New Neighbors''. On February this initiative will be discussed at the plenary session of European Parliament. Moreover, the participation in the program will allow enjoying certain rights available only for full members of the Union, for example, the free circulation of people, goods, services and capitals.