ARMENIA EXPECTS TO GET 20 MILLION EUROS FROM WB WITHIN COUNTRY ASSISTANCE PROGRAM THIS YEAR
As reported by the Minister of Finance and Economy of Armenia Vardan Khachatrian, the means will be allocated in the budget spending.
EU COMMISSIONER TO PRESENT NEW EUROPEAN NEIGHBORHOOD POLICY IN YEREVAN
July 6, 2004 - 23:54 AMT  20:00 GMT
Due to Armenia being included in the Wider Europe: New Neighborhood EU initiative (along with Georgia and Azerbaijan), EU Commissioner Janez Potocnik will arrive in Yerevan July 7.
RUSSIAN FOREIGN MINISTER CONSIDERS RESULTS OF ARMENIAN COUNTERPART'S VISIT POSITIVE
July 6, 2004 - 23:15 AMT  20:00 GMT
Sergey Lavrov noted that Armenia is one of Russian policy priorities.
PUBLIC TV COMPANY OF ARMENIA BECAME ASSOCIATE MEMBER OF EUROPEAN BROADCASTING UNION
July 6, 2004 - 23:14 AMT  20:00 GMT
This was announced during the recurrent EBU forum, being held the other day.
RUSSIA WELCOMES ARMENIA AND AZERBAIJAN READINESS TO SEARCH FOR WAYS TO SETTLE KARABAKH PROBLEM
July 6, 2004 - 20:46 AMT  20:00 GMT
Questions of settlement of the Karabakh conflict were discussed by heads of the Foreign Ministries of Armenia and Russia Vardan Oskanian and Sergey Lavrov.
GEORGIAN LEADERSHIP CONSIDERS QUESTION OF SENDING SPECIAL TROOPS TO MARNEULI REGION MAINLY POPULATED BY AZERIS
July 6, 2004 - 20:27 AMT  20:00 GMT
Mass actions are held by Azeris in Georgia, who protest against Georgian authorities executing "punitive actions, persecution and arrests" against them.
ARMENIANS OF TURKEY INTEND TO ATTAIN ARMENIAN RADIO AND TV BROADCASTS
July 6, 2004 - 19:26 AMT  20:00 GMT
Representatives of the Armenian community of Istanbul have addressed the Supreme Council on TV and Radio Broadcasting of the country demanding to confer them rights for transmitting TV and radio programs in Armenian.
YEREVAN SINGER GOT GRAND PRIX OF POPULAR SONG INTERNATIONAL COMPETITION IN RUSSIA
July 6, 2004 - 18:54 AMT  20:00 GMT
Ara Martirosian, a singer from Yerevan, won the Grand Prix of Hitch-2004 international festival held in Novorossiysk Russian city July 2-4.
MEETING OF ARMENIAN AND AZERI PARLIAMENTARIANS HELD WITH PARTICIPATION OF OSCE PA SPECIAL REPRESENTATIVE IN EDINBURGH
July 6, 2004 - 18:52 AMT  20:00 GMT
The Summer Session of the OSCE PA starts in the Scottish capital, in which the Armenian delegation participates as well.