YEREVAN CONCERNED OVER EXACERBATION OF SITUATION IN GEORGIAN-OSSETIAN CONFLICT ZONE
In the words of Armenian Foreign Minister Vardan Oskanian, the conflict situation in Georgia threatens the whole of the region and specifically Armenia.
IAEA SUGGESTS BUILDING NEW NUCLEAR PLANT IN ARMENIA
July 8, 2004 - 23:31 AMT  12:32 GMT
The International Atomic Energy Agency (IAEA) has worked out a program of development of the energy sector of Armenia till 2020.
EU TO WORK OUT NEW PROGRAM OF COOPERATION WITH SOUTH CAUCASIAN COUNTRIES
July 8, 2004 - 23:03 AMT  12:32 GMT
EU Commissioner Janez Potocnik stated it in the course of a meeting with Armenian Foreign Minister Vardan Oskanian in Yerevan today.
ARMENIAN DEFENSE MINISTER VISITED RUSSIAN EXPO ARMS IN NIZHNY TAGIL
July 8, 2004 - 22:17 AMT  12:32 GMT
A delegation of the Defense Ministry of Armenia headed by Minister Serge Sargsian was present at the opening of the Russian Expo Arms in Nizhny Tagil July 7.
AZERI TRANSPORT MINISTER ACCUSED OF COOPERATION WITH ARMENIA
July 8, 2004 - 21:54 AMT  12:32 GMT
A group of workers of the Railway Department of Azerbaijan and members of Eni Azerbaijan ruling party yesterday made "serious charges" against Transport Minister of the country Ziya Mamedov and the railway leadership.
ROBERT KOCHARIAN CONDOLED ON DECEASE OF AUSTRIAN PRESIDENT
July 8, 2004 - 21:53 AMT  12:32 GMT
Due to the decease of Austrian President Thomas Klestil President of Armenia Robert Kocharian has sent a condolence telegram to Austrian Federal Chancellor Wolfgang Schuessel.
HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS OF ARMENIA, AZERBAIJAN, GEORGIA AND TURKEY UNITE IN CAUCASIAN CONSORTIUM FOR ACADEMIC COOPERATION
July 8, 2004 - 20:08 AMT  12:32 GMT
Representatives of 6 higher education institutions of Armenia, Azerbaijan and Georgia have concluded an agreement in Istanbul to form the Caucasian Consortium for Academic Cooperation.
SCHWARZENEGGER APPOINTED HILDA GALSTIAN DEPUTY DIRECTOR OF HIS LOS ANGELES OFFICE
July 8, 2004 - 19:54 AMT  12:32 GMT
Being an Armenian Assembly of America activist H. Galstian was Vice Secretary of the government of the state at previous Governor Pete Wilson.
ARMENIANS OF EUROPE TO GATHER FOR FIRST CONGRESS IN EUROPARLIAMENT BUILDING IN AUTUMN
July 8, 2004 - 19:23 AMT  12:32 GMT
Discussion of a number of issues is expected at the congress, including the preservation of the Armenian culture and the promotion of relations between Armenia and the European Union.
VARDAN OSKANIAN: ARMENIA DOES NOT RESORT TO OTHER COUNTRIES TO SOLVE DOMESTIC PROBLEMS
July 8, 2004 - 18:35 AMT  12:32 GMT
It was stated by the Armenian Foreign Minister, when commenting on the reports of some media that the recent appearances of the Armenian opposition were suppressed "with the silent approval of Moscow."