American Intelligence Agency cancels the war with Iran
The Bush Administration should take example from Reagan, who tried to keep better relations with the Soviet Union.
The day before the report of the U.S. Central Intelligence Agency was published in the USA. It is explicitly mentioned in the report that Iran hasn't been working at any nuclear program since 2003. Meanwhile the authors of the document emphasize that the Islamic Republic of Iran continues uranium enrichment, so it can enquire nuclear weapon from 2010 to 2015. These conclusions differ from those reached two years ago, when the American special services believed that Tehran was rather determined about its nuclear program and continued its realization.
PanARMENIAN.Net - Now, as the representative of the US CIA mentions, it may be thought that the diplomatic pressure had a certain effect on Iranian authorities. In the information provided, there is a conclusion which attracts particular attention. According to it "Tehran's decision to quite the works on nuclear program proves that the country is less willing to manufacture nuclear weapon, than we thought in 2005."
According to the U.S. Assistant to the President for National Security Affairs Stephen Hadley, the annual report of the National Intelligence contains good news. The report gives grounds for hopes that the problem may be solved in a diplomatic way, without any force, which is what the Administration has been trying to achieve," said National Security Advisor.
Overestimation of the danger of Iran's nuclear power is given by the National Intelligence Estimate (NIE); the annual report of the National Intelligence, where the idea of the CIA and other 15 intelligence bodies coordinated by the United States Director of National Intelligence Mike McConnell is prevailing. Sometimes these estimations are not exact, just like the report about the weapon of mass destruction of Saddam Hussein, which became nothing but a simple excuse for the war in Iraq. Usually these kind of reports are kept secret, but McConnell decided to make the report concerning Tehran public, to delude the public opinion, taking into account the fact that the content of this report is different from the information provided by the pervious one.
As the Italian newspaper La Repubblica writes, in the previous report of 2005 the American reconnaissance assured "with great certainty" that Iran intended to acquire nuclear weapon in spite of the international liability and pressure from the outside. According to this information, the White House was at the head of the international offensive to isolate and punish Tehran through its sanctions. Yesterday's document is completely different from the one which was submitted two years ago. In the new report it is confirmed that by the middle of the year of 2007 Iran didn't recommence programs on nuclear weapon, but continued uranium enrichment process with big difficulties. It is mentioned in the document that the turning of 2003 was connected with the diplomatic pressure and a stricter control from the world community. Regarding future it is said in the report that the decision about nuclear weapon manufacturing is made on the basis of analysis of expenses and benefits, without being influenced by political, economic or military interests.
But how can we explain the sudden change in the National Intelligence's viewpoint? "The information received over the last several months made us reconsider the whole problem," explained one of the officials. The difference between the reports of 2005 and 2007 gives rise to many questions regarding the authenticity of the information and the works carried out by the agents, as well as mysterious games of the authorities in the institutions in Washington. On the other hand it is not clear yet what the consequences of the new report would be for the coming European negotiations with Tehran and the negotiations in the UNO", writes the newspaper.
At the same time the Minister of Foreign Affairs of Iran Manouchehr Mottaki approved the report of the U.S. Central Intelligence Agency. "We naturally welcome the fact that the countries which used to have doubts and uncertainties regarding this issue have decided to reconsider their views. The character of peaceful use of Iran's nuclear weapon becomes clear to the entire world," said the Minister. The US Senate Majority Leader Harry Reid expressed his hopes that the White House will take all the necessary measures to mend its contacts with Iran.
"I hope that this Administration will carefully read the report and will respectively correct its policy in regards Iran. The Bush Administration should take example from Reagan, who tried to keep better relations with the Soviet Union," said Reid. Such a reaction of the Democrats shows how serious consequences the publication of the report may have and this should undoubtedly worry the American military leadership.