Over 24 Thousand Historical and Cultural Monuments Registered in Armenia
PanARMENIAN.Net - There are 24 143 historical and cultural monuments on the territory of Armenia at present and they are described, examined and protected by the state, head of the Agency for Preservation of Historical and Cultural Monuments at the Ministry of Culture and Youth Affairs of Armenia, professor of architecture Artem Grigoryan told a PanARMENIAN.Net reporter. In his words, New monuments add to the already registered monuments each year.
«Our Agency works to study and describe monuments not only in Armenia, but also abroad, especially in countries bordering Armenia. The latest forum of the ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) in Beijing in 2005 adopted a resolution on restoration of the temple on Akhtamar Island in Turkey. According to the rules, Armenian restorers and architects should take part in the restoration works. However, as we do not have diplomatic relations with Turkey, the Armenian party addressed the UNESCO for assistance and, as you know, we were on Akhtamar a few times. The works are suspended now and it is not clear when they will resume,» Grigoryan said.