PanARMENIAN.Net - Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has expressed solidarity with Greece and Cyprus amid the ongoing conflict over the eastern Mediterranean with Turkey.
"We have been following closely the developments in the East Mediterranean, we are in solidarity with Greece and Cyprus on their inalienable rights to economic activities in the exclusive economic zone in line with international law," Mnatsakanyan said during his recent visit to Egypt.
"I want to also emphasize our solidarity and support to Egypt in the same way."
Mnatsakanyan said any attempt to export instability and escalation to different regions as part of power projection is deplorable whether it is in North Africa or in the South Caucasus.
"Transnational threats, including that of movement or transfer of foreign terrorist fighters to conflict areas are of great concern, they are deplorable and they should be addressed," the Foreign Minister said.
The Armenian Foreign Ministry had earlier expressed "unequivocal support and solidarity with Greece and Cyprus" and called on Turkey "to de-escalate the situation, respect the International Law and cease all actions within the Exclusive Economic Zone (EEZ) of Greece and Cyprus."