September 27, 2020 - 11:14 AMT
Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan has said that "if it is war Azerbaijan wants, then war is what they are going to get."
His comments came hours after Azerbaijan launched a large-scale air and missile attack on Karabakh on Sunday, September 27, also targeting civilian settlements and the capital Stepanakert.
Harutyunyan urged the public to move to shelters and remain calm.
"Our armed forces are strong, our retaliation will be disproportionate and strict. Azerbaijan will pay for every loss," the Karabakh President said.
"This is a life or death fight, which we accept as a nation, and we'll win as a nation."
Karabakh Human Rights Defender Artak Beglaryan has reported deaths among civilians from the Armenian side.
Armenian Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan has said that the Karabakh army has downed two helicopters and three drones of the Azerbaijani army. According to the spokesperson, the Azerbaijani military has launched an air and missile attack on Artsakh.