PanARMENIAN.Net - Congressman Adam Schiff has communicated Azerbaijan's encroachment on Armenian soil to the Biden administration and urged them to engage more deeply through the Minsk Group.
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan has admitted that the Azerbaijani military has advanced 3.5km into the southern Armenian province of Syunik. He said the Azeris were trying to surround and siege Sev Lake, which lies on the border between the countries but is predominantly a part of Armenia.
"I am deeply concerned by recent reports that Azerbaijani troops have reportedly crossed into Armenian territory. If true, this is yet another dangerous and provocative action that could lead to further loss of life. It is past time for the United States to recognize that our policies have emboldened Azeri President Ilham Aliyev to escalate militarily, risking another war," Schiff wrote on social media on Wednesday, May 12.
"I have been in communication with the Biden administration and urged them to engage more deeply through the Minsk Group, now more important than ever. According to reports, Azerbaijan is taking these actions just days after the State Department issued an unjustified waiver of restrictions under Section 907 against direct aid to Azerbaijan. We should not be providing military funding to a nation that habitually engages in human rights violations and violates the sovereignty of its neighbors."