Artur Baghdasaryan to visit Kaliningrad region of Russia and Belarus
PanARMENIAN.Net - The Secretary of National Security Council (NSC) of Armenia Arthur Baghdasaryan and the delegation headed by him will pay a working visit March 16-18 to Kaliningrad region in RF and to Belarus. Within the framework of RF the Secretary of National Security Council of Armenia will meet with the Governor of Kaliningrad region, Georgy Boos, and with the members of government of the region. During the meeting the possibilities of establishing cooperation between Armenia and Kaliningrad region of RF will top the agenda.
In Minsk Arthur Baghdasaryan will meet with the president of Belarus, Alexander Lukashenko and the Security Council Secretary, Yuri Zhadobin. A large scope of issues regarding military and political cooperation between Armenia and Belarus will top the agenda. The treaty on cooperation between the NSC of both countries is also scheduled to be signed. Within the framework of the visit Arthur Baghdasaryan will also meet with the Armenian Community of Belarus, the press service of RA NSC reports.