PanARMENIAN.Net - Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said that Armenia and Azerbaijan are still holding "negotiations about negotiations".
Mirzoyan spoke about a possible peace agreement between Armenia and Azerbaijan and said the sides are still working out the parameters, structure and format of negotiations.
"We have our clear positions, Azerbaijan has those of its own. Some mediators express their positions from time to time, which sometimes coincide, more often don't, but negotiations are also for resolving such issues," Mirzoyan said in a Q&A session in parliament..
Mirzoyan said some progress has been reached in several directions on the supposed negotiation table, such as the fist meeting on border demarcation and border security. According to him, there are "certain coincidences" in the reopening of transport and economic infrastructure in the region.
The Minister noted that Armenia should not allow the creation of "a negotiation vacuum". He added that the Armenian side also welcomes the EU efforts, which "are already yielding tangible results."
Russia’s foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said earlier that a team of Russian experts has been brought together to work with Armenia and Azerbaijan on the delimitation and demarcation of the border.