Yerevan Dialogue conference set for May 26-27
PanARMENIAN.Net - David Karapetyan, Secretary General of Armenia's Foreign Ministry, met with the heads of diplomatic missions and international organizations accredited in Armenia to present the preparatory process for the second international Yerevan Dialogue conference, the Foreign Ministry’s press office reports.
Karapetyan informed attendees that the second Yerevan Dialogue is scheduled for May 26-27, featuring discussions on various topics.
The agenda includes issues of peace and security, geopolitical developments, trends related to the EU and its neighborhood, environmental changes, trade and transport connectivity, and policy efforts in artificial intelligence.