April 16, 2025 - 18:58 AMT
My Step Charitable Foundation has launched the “Let’s Create Together” initiative, the third phase of its “From Successful to Starter” program. This project aims to encourage newly formed families in Armenia to pursue entrepreneurial ventures by providing financial assistance to start or grow small businesses.
The foundation said that “the core concept is fostering a culture of mutual aid and charity, where support from well-established families can have a transformative impact on those just beginning their journey.”
Through this initiative, the foundation “acts as a bridge between individuals who have achieved success in various fields and those who are only starting out. It ensures that charitable efforts are targeted and impactful, contributing to broader societal value.”
To raise funds for the program, a charity dinner will be held at Hayrik restaurant on May 28 at 6:00 p.m. Successful families are invited to participate by purchasing tickets at the following rates:
1 person: 1 million AMD
2 people: 1.5 million AMD
3 people: 2.5 million AMD
4 people: 3.5 million AMD
All proceeds from ticket sales will go to support selected families who pass the program’s competitive selection stages and receive funding to launch or expand their businesses.