April 22, 2025 - 13:37 AMT
Political and public figure Edgar Ghazaryan wrote on his Facebook page that the main obstacle to the impeachment of Prime Minister Nikol Pashinyan is currently the so-called opposition members of the National Assembly.
He emphasized that events could unfold rapidly.
“Nikol Pashinyan will be removed from office by the National Assembly through a vote of no confidence (impeachment). It is now clear that the greatest obstacle to this process is still the so-called ‘opposition’ members of parliament.
I am confident that under the weight of facts and arguments, as well as the united demand of the people, they will be forced to reconsider their position. Developments may proceed with great speed.