On April 28, Georgian President Mikheil Kavelashvili will arrive in Armenia on an official visit.
The President of Georgia is scheduled to meet the President of Armenia. It is planned that Mikheil Kavelashvili and Vahagn Khachaturyan will hold a bilateral meeting in a restricted format, followed by an expanded meeting. Afterwards, they will deliver joint statements to the media, according to Sputnik-Georgia.
During his visit, Kavelashvili is also set to meet Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians.
The Georgian president’s delegation includes Head of the Presidential Administration Ketevan Kvinikadze, Deputy Foreign Minister Lasha Darsalia, First Deputy Speaker of Parliament Giorgi Volski, as well as MPs Samvel Manukyan, Smbat Kyureghyan, and the President’s Adviser for International Relations Luka Ekhvaya.